Czytasz wypowiedzi znalezione dla zapytania: Diagnosta laboratoryjny Praca

Temat: Dam pracę
Diagnostyka Sp. z.o.o.
Stanowisko:
DIAGNOSTA LABORATORYJNY
Lokalizacja: Łódź

Opis stanowiska podany przez pracodawcę:

Jesteśmy największą w Polsce, prywatną firmą w branży diagnostyki laboratoryjnej, działającą na terenie całego kraju. Osoby pragnące rozwijać się wraz z dynamicznie rosnącą firmą i realizować ambicje zawodowe w przyjaznej atmosferze zapraszamy do składania ofert na stanowisko:

DIAGNOSTA LABORATORYJNY
z uprawnieniami mikrobiologicznymi
w laboratorium w Łodzi
nr ref. DLM/04/08/Ł

Od kandydatów oczekujemy:
* Aktualnego prawa wykonywania zawodu Diagnosty Laboratoryjnego (wpis do rejestru diagnostów laboratoryjnych)
* Doskonałej organizacji pracy i chęci ciągłego rozwoju zawodowego
* Komunikatywności i umiejętności współdziałania
Oferujemy pracę w nowoczesnym laboratorium, umożliwiającą ciągły rozwój poprzez udział w szkoleniach i konferencjach.
Oferty (CV, list motywacyjny, zdjęcie) z załączoną klauzulą zawierającą zgodę na przetwarzanie danych osobowych prosimy przesyłać na adres:
www.diag.pl

Rodzaj pracy: Pełny etat

Źródło egospodarka.plTemat: Propozycje pracy . Lista zawodów (cd D ) .
Zapraszamy do dodawania propozycji pracy w zawodach wyszczególnionych między innymi poniżej.

Zapraszamy oczywiście również do przeglądania i dodawania ogłoszeń w innych kategoriach. W tym celu proszę powrócić na stronę główną.

Powrót na stronę główną.

Lista zawodów (cd D ) :

Dealer aktywów finansowych
Dekarz
Dekorator wnętrz
Demograf
Demonstrator wyrobów
Detektyw (prywatny)
Diagnosta laboratoryjny
Diagnosta samochodowy
Dietetyk
Docieracz polerowacz
Domokrążca
Doradca inwestycyjny
Doradca personalny
Doradca podatkowy
Doradca rolniczy
Doradca zawodowy
Dorożkarz
Dostawca potraw
Dozorca
Dróżnik obchodowy
Dróżnik przejazdowy
Drukarz sitodrukowy
Drukarz tkanin
Drwal
Dyrektor generalny
Dyrektor wykonawczy
Dyrygent
Dyspozytor lotniczy
Dyspozytor ruchu metra
Dyspozytor transportu samochodowego
Dyżurny ruchu i stacji metra
Dyżurny ruchu kolejowego
Dziennikarz
Dziewiarz
Dźwigowy (windziarz)
Dżokej

Temat: Lista możliwych specjalizacji
WYKAZ SPECJALIZACJI DIAGNOSTYCZNYCH ORAZ KRYTERIA NIEZBĘDNE DO PRZYSTĄPIENIA DO SPECJALIZACJI

Określa się wykaz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których diagnosta laboratoryjny może odbywać specjalizację, oraz staż pracy niezbędny do przystąpienia do danej specjalizacji:

1) Dziedziny podstawowe:
a) laboratoryjna diagnostyka medyczna;
b) laboratoryjna genetyka medyczna;
c) laboratoryjna immunologia medyczna;
d) mikrobiologia medyczna;
e) laboratoryjna transfuzjologia medyczna;
f) laboratoryjna toksykologia medyczna;
g) zdrowie publiczne;
h) zdrowie środowiskowe.

2) Dziedzina szczegółowa - laboratoryjna hematologia medyczna, którą może odbywać diagnosta laboratoryjny posiadający tytuł specjalisty w podstawowej dziedzinie: laboratoryjna diagnostyka medyczna albo specjalizację II stopnia z diagnostyki laboratoryjnej lub analityki klinicznej.

Źródło http://www.mz.gov.plTemat: Laboratoryjna diagnostyka medyczna - program podstawowy
Po uzyskaniu tych kwalifikacji diagnosta laboratoryjny uzyska tytuł specjalisty w zakresie laboratoryjnej diagnostyki medycznej.

Uzyskane kompetencje:

1. Samodzielne rozwiązywanie problemów związanych ze wszystkimi etapami, prowadzącymi do powstania wiarygodnego wyniku od chwili pobrania materiału poprzez proces analityczny do końcowej autoryzacji i interpretacji laboratoryjnej wyniku.
2. Samodzielne kierowanie medycznym laboratorium diagnostycznym i stosowanie systemu jakości zgodne z aktualnymi przepisami i zaleceniami.
3. Współdziałanie w tworzeniu algorytmów postępowania medycznego w skład których wchodzą badania laboratoryjne.
4. Udzielanie konsultacji w zakresie laboratoryjnej diagnostyki medycznej innych diagnostów.
5. Uczestniczenie w doskonaleniu zawodowym innych pracowników medycznych.
6. Kierowanie lub współuczestniczenie w pracach badawczych z zakresu swoich kompetencji zawodowych.
7. Współdziałanie w prowadzonych akcjach profilaktycznych.

Program specjalizacji zatwierdzony w 2005 roku. Czas trwania specjalizacji 4 lata.Temat: Uprawnienia diagnosty laboratoryjnego
Kończę mikrobiologię, ale to może okazać się za mało na dzisiejszym rynku pracy. Obecnie poszukiwani są diagności laboratoryjni a mikrobiolog to nie diagnosta, no cóż czemu nie???Chętnie się dalej pouczę,ale skąd młody człowiek po studiach ma wziąć 15 tyś(3,5tyś za semestr) na studia?? I jeszcze do Bydgoszczy trzeba jeździć. Podobno ma być możliwość studiowania w Łodzi, ale kiedy??? No, ale zawsze pozostaje jeszcze kwestia pieniędzy...Temat: analitycy vs. biolodzy
No takie życie. Też czytałem ostatnio, że w myśl nowej ustawy pełnoprawnym diagnostą laboratoryjnym (posiadaczem numeru diagnosty laboratoryjnego) może byc jedynie osoba, która "ukończyła kierunek analityka medyczna uzyskując tytuł magistra", lub lekarz, który ukończył specjalizację w analityce medycznej, lub absolwent uczelni zagranicznej kierunku odpowiadającego statusem prawnym analityce medycznej w danym kraju, jeśli nie kształci się w nim stricte analityków medycznych. Oczywiście osobiście bardzo cieszę się z takiego obrotu rzeczy, bo to oznacza, że będzie dla nas więcej miejsc pracy. W ten sposób analitycy bronią się przed wypieraniem z ich "niszy ekologicznej" mówiąc jezykiem biologów Ale z drugiej strony jest to gwarancją podniesienia standardów wykonywanych usług diagnostycznych, bo nie oszukujmy się, ale biologia nie uczy większości z tego, co u nas trzeba było umiec nawet jako technik analityk.Temat: Praca w laboratorium po analityce medycznej
Witam!
Dzięki za odpowiedź;)A oto lista specjalizacji,które moge zrobić:
1. Cytomorfologia medyczna
2. Epidemiologia
3. Laboratoryjna diagnostyka medyczna.
4. Laboratoryjna genetyka medyczna.
5. Laboratoryjna hematologia medyczna
6. Laboratoryjna immunologia medyczna.
7. Laboratoryjna parazytologia medyczna
8. Laboratoryjna toksykologia medyczna.
9. Laboratoryjna transfuzjologia medyczna.
10. Mikrobiologia medyczna.
11. Zdrowie publiczne.
12. Zdrowie środowiskowe.

Chciałabym wiezdzieć,ktora z tych specjalizacji umozliwi mi podjęcie,albo chociaż da szanse na prace w kryminalistyce?Temat: !!! podyplomówka z analityki...!!! - Co stanie się z nami..?
Chiałabym poruszyć delikatną kwestię studiów podyplomowych z analityki medycznej na naszym wydziale. Apel kieruję zarówno do studentów poczatkujacych, jak do kolezanek i kolegów, którzy podobnie jak ja próbują szukać pracy w zawodzie.
Jak wiadomo w tym roku rozpoczęto szkolenie dla okolo 50 osób, które z pewnością mają juz jakies doswiadczenie w naszym zawodzie, nie maja jedynie tytulu diagnosty laboratoryjnego. Pozostaje wiec tylko kwestia roku, dwóch lat po upływie których osoby te dostaną tytul uzyskując tym samym mozliwośc samodzielnej pracy w laboratorium. Wobec tego oczywistą sprawą staje sie fakt, ze liczba miejsc pracy DLA NAS bedzie jeszcze mniejsza niz do tej pory:(
Chciałabym podkreślić, że jest to POWAZNY problem, na tyle poważny, że podważa sens studiowania analityki medycznej. Dojdzie do tego, że bedzie to produkcja BEZROBOTNYCH MAGISTRÓW.
To nie jest mój pesymistyczny punkt widzenia, lecz jak najbardziej realistyczna wizja tego co z nami bedzie. Wizja, którą przedstawiono mi podczas szukania pracy w karkowskich szpitalach.. niestety
Napiszcie co o myślicie o tej sprawie..Temat: Witam
Witam serdecznie wszystkie osoby zalogowane na tym forum.

Mam na imię Marcin i kończę 5-cio letnie studia w systemie dziennym na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie na kierunku biologia specjalizacja mikrobiologia. Pod koniec czerwca tego roku (2008) planuję obronę pracy magisterskiej.

Moja sytuacja jest następująca: Od 3-go roku studiów pracuję. Początkowo na umowę zlecenie a od roku mam umowę na stałe. Niestety ta praca nie jest związana z moim kierunkiem studiów. Jestem kasjerem w jednym z hipermarketów. Mija znajomość j. angielskiego jest...taka sobie, nie posiadam prawa jazdy.

Chciałbym znaleźć pracę w swoim zawodzie. Przeszukując internet znalazłem jedynie oferty przedstawiciela handlowego. Abym mógł pracować w laboratorium musiałbym ukończyć studia podyplomowe na kierunku diagnosty laboratoryjnego a to kosztuje i to dużo. W Lublinie na AM 3500zł za semestr a tych jest aż 4. Niestety nie dysponuję takimi środkami.

Mam pytanie do państwa jako do bardziej doświadczonych kolegów po fachu, heh. Gdzie mógłbym znaleźć pracę po takim kierunku studiów?? To dzisiejsze szukanie mnie przygnębiło, gdyż zaraz koniec studiów a zarabiam niecałe
1000zł netto jako kasjer i to mnie przygnębia.

Przepraszam za to tak długie wprowadzenia. Liczę na państwa pomoc.

Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie

Marcin z LublinaTemat: Mikrobiologia na co dzień, czyli uroki bycia mikrobiologiem
Najpierw zacytuję kolegę - z innego wątku:

mgr nauk przyrodniczych o zacięciu nazwijmy to mikro, bio, gene... i oferta firm biomedycznych, zresztą coraz bardziej zróżnicowana - ok 2000 na rękę na start na 3 miesiące, później jak to określają znaczna podwyżka, o samochodzie, laptopie i komórce firmowej nie mówiąc.

Więc - na pewno przedstawiciel handlowy różnych firm związanych z tematem.
Praca w laboratorium na różnych stanowiskach - od tego zależy pensja rzecz jasna.
W przypadku specjalności diagnostyka laboratoryjna - jeszcze szersze możliwości pracy w laboratoriach, z kierownictwem laboratorium włącznie.
Zawsze się dostaniesz do pracy w Sanepidzie, ale chyba nie o to chodzi? Proponuję firmy prywatne.
Jeśli chodzi o np. mikrobiologię żywności - większość firm produkujących żywność posiada własne zakładowe laboratoria. Też można fajną pracę znaleźć.Temat: Praca w laboratorium
Jestem w Anglii prawie rok i chcialabym sie rozejrzec za praca w swoim zawodzie. Skonczylam Biologie, specjalnosc diagnostyka laboratoryjna na US. 2 miesiace po moim przyjezdzie staralam sie o prace na univerku w Leeds, posada assistant laboratory, bylam na interview, ale niestety moj angielski byl niewystarczajacy. Ostatnio nie widze juz takich ofert, chca kogos z doswiadczeniem. Ja nie mam doswiadczenia bo przyjechalam prosto po studiach. Czy ktos pracuje w tym zawodzie? Jesli tak to jak do tego doszedles/doszlas? Moze ktos wie, czy sa jakies laboratoria w Leeds typu polski sanepid?Temat: Mikrobiologia na co dzień, czyli uroki bycia mikrobiologiem
Osoby , które chcą być w przyszłości mikrobiologami, diagnostami laboratoryjnymi, genetykami etc. powinny zdawać sobie sprawę, że jest to ciężka i uziążliwa praca... Jak zresztą wiele innych zawodów. Przesiewanie mikroorganizmów, czekanie na wzrost, żmudna izolacja DNA, czasochłonne testy i dokładność, przede wszystkim skrupulatność...
Ale sądzę, że Ci, którzy są naprawdę zainteresowani, nie widzą w tym przeszkody. Osobiście uważam, że warto... Warto podjąć ryzyko (przy zachowanych środkach ostrożności niewielkie, ale jednak) pracy z mikroorganizmami chorobotwórczymi, ślęczenia nad PCR-ami itp. To jednak pasja...Temat: Kariera po Chemii
No to niestety ale po chemii nie masz uprawnień do pracy w tego typu laboratorium. W tym celu trzeba zrobić studia podyplomowe - wiem, że na Wydziale Farmacji UJ są dwuletnie, płatne, podyplomowe studia z analityki medycznej m.in. dla chemików. Słyszałam też, że w tym celu robi się uprawnienia tzw. Diagnosty Laboratoryjnego - też podyplomowe, chyba dwuletnie, no i płatne.

Choć możliwe, że gdzieś uda Ci się tego typu pracę znaleźć, ale możesz wtedy usłyszeć warunek, że na studia podyplomowe w tym kierunku i tak musisz pójść.Temat: Czy warto wybrać analitykę?
Zresztą Twój post jest, z całym szacunkiem, oznaką braku zdolności trzeźwego myślenia. Parafrazując Twoje słowa można byłoby powiedziec "Nie idźcie na farmację! 6 lat ciężkich studiów, później za marne grosze stoisz za ladą i odwalasz fuchę sklepikarza (+ zero poszanowania społecznego oczywiście, no bo skąd)!" Wydaje Ci się pewnie, że lepiej zostac w takiej sytuacji od razu sklepikarzem, prawda? Uczyc nie trzeba się w ogóle, zarobki podobne, a dodatkowo brak odpowiedzialności za zdrowie i życie pacjentów. Tylko dlaczego w takim razie sklepikarze nie są ze swojej pracy zadowoleni? Dlaczego tak wielu pcha się co roku na farmację? Powiem Ci - bo jak nie wyjdzie im w życiu bycie farmaceutą, mogą zostac sklepikarzem. Jeśli Tobie nie wyszło bycie diagnostą laboratoryjnym, masz jeszcze, jak widzisz, szerokie spektrum profesji mogących dac Ci możliwośc samorealizacji. Ale nikt nie daje Ci prawa do odbierania innym szansy znalezienia swojej drogi, więc albo powiedz coś konstruktywnego, albo idź rób wodę z mózgu rodzicom.Temat: Specjalność - mikrobiologia UŁ.
@szpak - wyczuwam tutaj miodzik
@Martini - no cóż, pracujemy nad tym. A co do cytobiochemii. Hmm, trzeba sobie postawić pytanie - jaki w domyśle zawód będziemy/absolwent będzie wykonywać? Diagnosta laboratoryjny - tutaj podstawy biochemii mogą być przydatne. Natomiast jeśli chodzi o pracę na uczelni, to faktem jest, iż brakuje zespołów interdyscyplinarnych, krótki kurs genetyki niczego tutaj nie załatwia. Pełny zespół badawczy powinien mieć immunologa, mikrobiologa, biochemika, genetyka i bioinformatyka. Mając to na pokładzie + kasa + pomysły można wiele zdziałać (kolejność przypadkowa). Zabunkrowani specjaliści - można się czasami wściec...Temat: Sprzedam!!!
"Diagnostyka laboratoryjna ze elementami biochemii klinicznej" Praca zbiorowa pod redakcja prof. dr hab. med. Aldony Dębińskiej-Kieć wyd. Urban&Partner wyd. II uzup. i pop. rok wydania: 2002 dodruk w 2005 stan dobry cena: do uzgodnienia

"Padaczka u dzieci i mlodziezy" Richard Appleton, John Gibbs wyd. I Urban&Partner rok wyd. 2000 stan dobry, cena: do uzgodnienia

"Choroby wewnętrzne" t 1, podr. akademicki, Franciszek Kokot, wyd. 8 PZWL uwagi:dekomplet (brak 2 tomu), cena: do uzgodnienia

MAIL: gregorek63@wp.pl
GG: 1743516Temat: KAMPANIE NA RZECZ TRANSPLANTACJI
DZIADKU na forum jestem ewa m , Ewa to zupełnie inna osoba, która nie brała udziału w tej dyskusji. Rozumiem więc, że słowa powyżej są jednak kierowane do mnie.

Jeśli czytasz uważnie moje posty, to wyczytałeś że jestem osoba pracującą , żeby nie powiedzieć zapracowaną. Mam również rodzinę i swoją pracę społeczną , którą wykonuje od lat w wolnym czasie. Jeśli będę miała czas i ochotę to chętnie zobaczę na żywo jak pracujesz. Czy dołączę to zdecyduję nieco później jeśli zaakceptuję twój sposób działania.

Jednak nie zostawię cię samemu sobie z tymi nieszczęsnymi wynikami. Zrobiłam mimo późnej pory szkic , jak to powinno wyglądać. Możesz się na tym wzorować. Ktoś kto potrafi zrobi ci taki wzór w formacie A-5. Z wpisanymi danymi. Na miejscu będziecie wpisywać jedynie godz i dane pacjenta oraz jego parametry ( wyniki).
W komentarzu można pisać - np konieczna konsultacja lekarska , jeśli wyniki będą znacznie odbiegać od normy. Albo pilna konsultacja , albo pacjent po posiłku......

Wyniki może zatwierdzać jedynie Diagnosta Laboratoryjny . wykonywać może np Technik medyczny , RR może mierzyć pielęgniarka itp

Dasz sobie radę. To wzór .....

Temat: analitycy vs. biolodzy
Oczywiście, podobnie można stwierdzic, że weterynarz mógłby byc świetnym lekarzem Problem nie leży w tym, że biolog nie ma odpowiedniego przeszkolenia po specjalizacji, ale o to, że zanim do tej specjalizacji dobrnie przechodzi przez studia ogólnej biologii. Analityk bite pięc lat studiuje wiedzę potrzebną w zawodzie, więc byłoby to dośc dziwne, gdyby biolog potrafił nadrobic to wszystko w dwa lata. Nikt by się wtedy tak długo nie męczył z analityką

Poza tym jeśli chodzi o analityków to również mają wachlarz jedno- i dwustopniowych specjalizacji podyplomowych z takim programem, że rzeczywiście tłumaczy to zasadnośc ograniczenia wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego do węższej grupy specjalistów.

Ponadto nie opierałbym swoich opinii na ograniczonej wiedzy, bo owszem nie studiowałem biologii, ale zdając na studia zastanawiałem się nad nią z racji ogólnych zainteresowań biologią i chemią (podobnie zresztą jak ochroną środowiska, chemią itd.), więc zapoznałem się z programem studiów i w końcu zdecydowałem, że jeśli chcę rzeczywiście zajmowac się czymś w aspekcie medycznym, tylko akademia medyczna da mi odpowiednie wykształcenie. I rzeczywiście będąc na praktykach w różnych laboratoriach widziałem jak wygląda praca zarówno analityków jak i biologów, i nie mogę powiedziec, że nie widziałem różnicy. Ale to zupełnie inny temat, trzymam się z daleka od offtopówTemat: Matura.
Ogólnie medyczne kierunki: najlepiej farmacja. Na lekarski na niektórych uczelniach bez fizy biorą, pielęgniarstwo, rat med i fizjoterapia (tutaj też liczy się sprawność, bo to praca fizyczna właściwie). U nas jest tak, że zawody typowo biologiczne/chemiczne są nieopłacalne. Możesz sobie na biologii specjalizację z mikrobiologii zrobić a potem podyplomówkę z analityki medycznej żeby uzyskać uprawnienia diagnosty laboratoryjnego, ale laboratoriów też za dużo nie mamy. Jeśli ci matura nie pójdzie to na farmację próbuj do Bydgoszczy i Lublina - najłatwiej się dostać.
Temat: Stanowisko Ministerstwa Zdrowia dot.zawodu Ratownik Medyczny
http://www.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=b2&ms=0&ml=pl&mi=0&mx=0&mt=&my=459&ma=6016

Dokument pod nazwą ?Prawo wykonywania zawodu? w Polsce posiadają następujące grupy zawodowe w ochronie zdrowia: lekarze, lekarze dentyści, farmaceuci, diagności laboratoryjni, pielęgniarki, położne, felczerzy. Obowiązek posiadania tego dokumentu wynika wprost z przepisów ustaw regulujących powyższe zawody

"Przedstawiciele pozostałych zawodów w ochronie zdrowia, nie posiadających odrębnych regulacji ustawowych, wykonują swój zawód zgodnie z umiejętnościami zawodowymi, uzyskanymi w toku kształcenia. A zatem do podjęcia pracy uprawnia je dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. W tym przypadku jest to dyplom ratownika medycznego."Temat: czym się zajmujecie
Jestem jak to sie teraz mądrze nazywa Diagnostą Laboratoryjnym czyli ( nad:)) zwyczajną laborantką w laboratorium szpitalnym. Szpitalik mały, pracy różnie..... Ale jak mi prawa ręka wysiada to jest gorzej. Przetrzymuje i wszystko wraca do normy.
Ogólnie to biolog , ale to dawne dzieje. Została mi jedynie miłość do zwierząt. Owady jednak są beeeee.Temat: [arch] Spotkanie dla studentów Analityki Medycznej
Studenckie Towarzystwo Naukowe Collegium Medicum zaprasza na spotkanie dla studentów Analityki Medycznej pod tytułem

„Analityka…i co dalej???”
21.11.2007 (środa) aula B WF
o godzinie 17:15

Spotkanie poprowadzą:
• Prof. dr hab. Krystyna Sztefko,
• Prof. dr hab. Jerzy Naskalski,
• Prof. UJ dr hab. med. Marek Stępniewski

Poruszone zostaną między innymi kwestie studiów doktoranckich, podyplomowych, perspektyw pracy w zawodzie Diagnosty Laboratoryjnego w Państwowej Służbie Zdrowia i laboratoriach prywatnych w Polsce i zagranicą.

Wydaje sie to być pierwsze tego typu spotkanie na naszym wydziale i świetna możliwość poznania perspektyw po analityce dla wszystkich lat OAM.

Zapraszamy do dyskusji i zadawania pytań.

Temat: Gdybym miał być lekarzem.. czyli jaka specjalizacja?

Nie ma czegoś takiego, jak lekarz diagnosta

House ma się do pracy w szpitalu mniej więcej tak jak CSI do polskiej policji.


jest lekarz diagnosta
jest specjalizacja z diagnostyki laboratoryjnej - badanie kalu, krwi, itp. materialu.
Temat: nasza konkurencja - technicy
Dlatego nie każdy szuka po studiach pracy w laboratorium. Poza tym potrzeba jeszcze sporo czasu, aby w tej branży ustabilizował się jako taki stan równowagi. Trudno się wypowiadać o przyszłości, gdy ustawa o prawie wykonywania zawodu dopiero się krystalizuje, a rynek medycznych usług laboratoryjnych jest jeszcze w powijakach. Poza tym w Polsce dopiero powstają ośrodki wysoce wyspecjalizowane i niezależne instytuty badawcze, gdzie wielu diagnostów, biotechnologów, biologów i chemików będzie miało szansę znaleźć ciekawe zatrudnienie.

Póki co ofert pracy w Polsce i za granicą nie brakuje, ale problem w tym, że nie zawsze potrafią zaspokoić ambicje i potrzeby życiowe absolwentów. Nie każdy też chce opuszczać rodzinne strony tylko dlatego, żeby pracować w zawodzie, gdy ma inne opcje. Wydaje mi się, że podstawowym problemem są liche zarobki, zwłaszcza biorąc pod uwagę odpowiedzialność spoczywającą na barkach pracowników całego sektora medycznego.Temat: Zaloguj mnie przy każdej wizycie

na razie mam diagnozę faktycznie nie działa


To się nazywa "diagnoza" czy "objawy"?

mhm wydaje mi się, że diagnoza

np. lekarz mówi "jest Pan chory" -> tym samym stawia diagnozę
odpowiedź na co -> to już jest uszczegółowienie tej diagnozy

Z Wikipedii

MEDYCZNA:

Diagnoza - rozpoznanie choroby na którą cierpi pacjent na podstawie objawów stwierdzonych w badaniu podmiotowym i przedmiotowym oraz w oparciu o wyniki badań laboratoryjnych i obrazowych (dawniej nazywane badaniami dodatkowymi). Prawidłowe postawienie diagnozy umożliwia zastosowanie odpowiedniego leczenia.

TECHNICZNA:

Diagnostyka techniczna zajmuje się oceną stanu technicznego maszyny lub urządzenia technicznego poprzez badanie własności procesów roboczych i towarzyszących pracy maszyny, a także poprzez badanie własności wytworów maszyny.

WNIOSEK:

Oboje mamy rację. Z tym, że Ty chyba większą. Bo do komputra bardziej pasuje diagnoza techniczna niż medyczna.
Temat: Laboratorium Analiz Lekarskich - NOWY TARG - praca
Laboratorium Analiz Lekarskich poszukuje pracownika na stanowisko diagnosty laboratoryjnego.
Kontakt:
ul. Orkana 19
34-400 Nowy Targ (woj.małopolskie)
tel. 018-2662863Temat: Typowe zawody..?
Asystent w laboratorium szpitalnym. Teraz nazywa się to diagnosta laboratoryjny. Większość czasu w pracy poświęcam obsłudze analizatorów i komputerów.Temat: ["06] ILE PUNKTÓW ABY SIĘ DOSTAĆ??

Czy tak źle?
Chodzi o to, że nauki jest sporo, a niektórym wydaje się, ze na tych studiach się obijamy. Studia są uciążliwe pod takim względem, że na wszystkich ćwiczeniach należy być, nie ma za bardzo możliwości odrabiania- ale to jest cecha całego CMUJA.
Analityka medyczna sama w sobie jest ciekawa i chyba każdy się z tym zgodzi.
Problem jest z pracą, tylko że z tą to chyba ciężko w wielu zawodach (chociaż podobno ostatnio mają wzięcie polscy spawacze i operatorzy wózków widłowych). Tak naprawdę to nasz zawód diagnosty laboratoryjnego dopiero się rodzi. Rozmawiałam z Panią Barbarą Maziarz i powiedziała, że w tamtym roku 3 osoby znalazły pracę jako diagnosta za granicą (nasz zawód jest już uznawany poza granicami kraju). Jedna w Grecji, a dwie pozostałe już nie pamiętam gdzie.
Co jeszcze ... często trzeba walczyć z błędną opinią iż na nas nie ma zapotrzebowania, bo każdy może wcisnąć guzik (największa głupota obok pomyłki ze wzodem jaką zaserwował pan z "Francji"-parazyty)
Część osób, która nas nie deprecjonuje, a wręcz przeciwnie dowartościowuje, wymaga od nas wiedzy praktycznej, bardziej lekarskiej, której te studia uczą tylko teoretycznie. W momencie kiedy wszystko jest na papierze, po egzaminie niewiele zostaje w głowie.
Kiedyś w liceum strzelałam z KBKSu. Kiedy celowałam trzymałam palec na spuście, a że był czuły, to zanim zdążyłam się przymierzyć, KBKS już wystzrelał Dostało mi sie od mojego pana z PO, że przecież mówił żeby się nauczyć strzelać z książki. No te studia trochę mi przypominają tamte zajęcia.
Negatywne opinie na forum nie są po to żeby kogoś straszyć czy zabraniać studiowania (jeszcze tego by brakowało). Mają służyć tylko temu żeby zdający wiedział na co się decyduje, że sielanka to to nie jest, zarobki będą zależne od tego jak kto obrotny jest lub się się ustawi, dla większości z nas niskie.
A co studiować? eee yyyy ae uu Ważne, aby studia były wybrane świadomie.
Ja trochę żałuję, że nie uczyłam sie matematyki w podstawówce
Ps. Co do łatwiejszych studiów- istnieją zaręczam i to nie płatne
Temat: ["06] ILE PUNKTÓW ABY SIĘ DOSTAĆ??
Czy tak źle?
Chodzi o to, że nauki jest sporo, a niektórym wydaje się, ze na tych studiach się obijamy. Studia są uciążliwe pod takim względem, że na wszystkich ćwiczeniach należy być, nie ma za bardzo możliwości odrabiania- ale to jest cecha całego CMUJA.
Analityka medyczna sama w sobie jest ciekawa i chyba każdy się z tym zgodzi.
Problem jest z pracą, tylko że z tą to chyba ciężko w wielu zawodach (chociaż podobno ostatnio mają wzięcie polscy spawacze i operatorzy wózków widłowych). Tak naprawdę to nasz zawód diagnosty laboratoryjnego dopiero się rodzi. Rozmawiałam z Panią Barbarą Maziarz i powiedziała, że w tamtym roku 3 osoby znalazły pracę jako diagnosta za granicą (nasz zawód jest już uznawany poza granicami kraju). Jedna w Grecji, a dwie pozostałe już nie pamiętam gdzie.
Co jeszcze ... często trzeba walczyć z błędną opinią iż na nas nie ma zapotrzebowania, bo każdy może wcisnąć guzik (największa głupota obok pomyłki ze wzodem jaką zaserwował pan z "Francji"-parazyty)
Część osób, która nas nie deprecjonuje, a wręcz przeciwnie dowartościowuje, wymaga od nas wiedzy praktycznej, bardziej lekarskiej, której te studia uczą tylko teoretycznie. W momencie kiedy wszystko jest na papierze, po egzaminie niewiele zostaje w głowie.
Kiedyś w liceum strzelałam z KBKSu. Kiedy celowałam trzymałam palec na spuście, a że był czuły, to zanim zdążyłam się przymierzyć, KBKS już wystzrelał Dostało mi sie od mojego pana z PO, że przecież mówił żeby się nauczyć strzelać z książki. No te studia trochę mi przypominają tamte zajęcia.
Negatywne opinie na forum nie są po to żeby kogoś straszyć czy zabraniać studiowania (jeszcze tego by brakowało). Mają służyć tylko temu żeby zdający wiedział na co się decyduje, że sielanka to to nie jest, zarobki będą zależne od tego jak kto obrotny jest lub się się ustawi, dla większości z nas niskie.
A co studiować? eee yyyy ae uu Ważne, aby studia były wybrane świadomie.
Ja trochę żałuję, że nie uczyłam sie matematyki w podstawówce
Ps. Co do łatwiejszych studiów- istnieją zaręczam i to nie płatneTemat: Czy warto wybrać analitykę?
No ale jeżeli chcą to robic i są zainteresowani byciem diagnostą laboratoryjnym, dlaczego mieliby nie iśc na te studia? Wydaje Ci się, że spełnią swoje marzenia kończąc szkołę średnią? Argumenty w stylu, że "to jest denna praca i marnie płatna" to nonsens, bo w każdym zawodzie są stanowiska mniej i lepiej opłacane, powiązane z bardziej lub mniej ciekawą pracą itd. To, że kończysz analitykę, nie znaczy, że musisz pracowac w laboratorium, możliwości są różne. Owszem, czasami jest tak, że nie da się pracowac tam, gdzie się miało nadzieję, ale tu wiele zależy od szczęścia i bez względu na to kim się jest i czego się uczyło ciężko miec wpływ na ten czynnik. Swoje szanse na awans lub zdobycie ciekawszego i lepiej opłacanego zajęcia zwiększasz, jak w każdej branży, poprzez samodoskonalenie i stawanie się przez to bardziej konkurencyjnym na rynku pracy.

Takie są prawa kapitalizmu - jeśli się nie starasz, nie dosięgniesz gwiazd (chociaż akurat to było jasne jeszcze na długo przed wynalezieniem kapitalizmu, ot chocby w starożytności), chyba że przez przypadek jakaś na ciebie spadnie Ja rozumiem, że po tylu latach studiów niektórym marzą się od razu laury, góra kasy i wszechszacunek, ale spójrz prawdzie w oczy - gdyby miec to wszystko za nic i już na starcie, wielu nie miałoby w życiu żadnego celu. Pomijam fakt, że praca, którą by się wtedy wykonywało nie dawałaby satysfakcji, nie było by do niej żadnego szacunku i traktowałoby się ją mechanicznie.

Co do sklepikarzy natomiast, czyli właścicieli sklepów detalicznych, to składa się tak, że akurat orientuję się w zarobkach w branży handlowej niskiego szczebla i średnie zarobki kształtują się podobnie, tyle że zależą od większej ilości czynników (popyt / podaż, branża, lokalizacja i wielkośc lokalu handlowego, sezon itd.). Poza tym ręczę Ci, że praca w sklepie jest o niebo bardziej monotonna (chyba że to kiosk, bo wtedy przynajmniej zawsze jest pod ręką świeża prasa ).Temat: Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy
DLACZEGO WARTO STUDIOWAĆ BIOTECHNOLOGIĘ?

Współczesna biotechnologia jest nowoczesną, bardzo szybko rozwijającą się interdyscyplinarną dziedziną nauki i techniki. Celem kształcenia na kierunku biotechnologia jest wszechstronna edukacja studentów w zakresie kluczowym dla zastosowania zarówno teorii, jak i praktyki biotechnologicznej. Program obejmuje najnowsze zdobycze genetyki, biologii molekularnej oraz inżynierii genetycznej, również osiągnięcia informatyki, które przyczyniają się do zbierania, przechowywania i wykorzystywania podstawowej informacji o genomach wielu organizmów żywych. Studiujący biotechnologię są przygotowani do realizowania prac przyczyniających się do dynamicznego rozwoju medycyny.

DLACZEGO WARTO STUDIOWAĆ BIOTECHNOLOGIĘ W COLLEGIUM MEDICUM W BYDGOSZCZY?

* w Collegium Medicum UMK zatrudniani są wybitni specjaliści znający problemy biotechnologii,
* bardzo dobre warunki do studiowania, możliwość studiowania wg indywidualnego toku studiów lub indywidualnej organizacji studiów,
* laboratoria Collegium Medicum UMK są wyposażone w najnowszą aparaturę i sprzęt niezbędny w zdobywaniu m.in. wiedzy praktycznej z biologii molekularnej, genetyki i biochemii.

CO PO STUDIACH?

Absolwent posiada ogólną wiedzę teoretyczną i specjalistyczną oraz umiejętności praktyczne, jest dobrze przygotowany do podjęcia pracy w przemyśle farmaceutycznym oraz w nowoczesnych laboratoriach, szczególnie związanych z medycyną.

Absolwent biotechnologii potrafi zastosować zdobytą wiedzę w laboratoriach związanych z ochroną zdrowia, przemysłem farmaceutycznym i ochroną środowiska, zna specyfikę eksperymentu laboratoryjnego, potrafi wyszukiwać, zbierać, selekcjonować oraz analizować informacje i korzystać z różnych baz danych.

Jest wykwalifikowanym specjalistą potrzebnym w krajach wysoko uprzemysłowionych, korzystających z biotechnologii.

Absolwent biotechnologii po uzyskaniu tytułu mgr biotechnologii i ukończeniu studiów podyplomowych na kierunku analityka medyczna, zakończonych egzaminem państwowym może również wykonywać zawód diagnosty laboratoryjnego, który stał się zawodem zaufania publicznego.

źródło: http://www.cm.umk.pl/kierunki/biotechnologia.htmlTemat: szkolenie z zakresu pierwszej pomocy
Odpowiedź na twoje pytanie:
Ratownikiem medycznym jest:
1. osoba, która ukończyła policealną szkołę średnią i uzyskała dyplom ratownika medycznego;
2. osoba, która ukończyła szkołę wyższą lub wyższą szkołę zawodową na kierunku lub w specjalności ratownictwo medyczne realizującą w programie nauczania co najmniej cele, treści kształcenia oraz liczbę godzin objęte podstawą programową kształcenia w zawodzie ratownik medyczny i uzyskała tytuł licencjata.
Czy ratownik medyczny posiada ‼prawo wykonywania zawodu”?

Dokument pod nazwą ‼Prawo wykonywania zawodu” w Polsce posiadają następujące grupy zawodowe w ochronie zdrowia: lekarze, lekarze dentyści, farmaceuci, diagności laboratoryjni, pielęgniarki, położne, felczerzy. Obowiązek posiadania tego dokumentu wynika wprost z przepisów ustaw regulujących powyższe zawody. Są to następujące akty prawne: • Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza (Dz.U. z 2002 r. Nr 21, poz. 204 z późn.zm.);
• Ustawa z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz.U. z 2004 r. Nr 53, poz. 533 z późn.zm.);
• Ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej (Dz.U. z 2004 r. Nr 144, poz. 1529);
• Ustawa z dnia 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz.U. z 2001 r. Nr 57, poz.602 z późn.zm.);
• Ustawa z dnia 20 lipca 1950 r. o zawodzie felczera (Dz.U. z 2004 r. Nr 53, poz. 531 z późn.zm.).

Przedstawiciele ww. zawodów zatem nie mogą podjąć pracy zawodowej, jeśli nie posiadają ważnego dokumentu ‼Prawo wykonywania zawodu”.

Przedstawiciele pozostałych zawodów w ochronie zdrowia, nie posiadających odrębnych regulacji ustawowych, wykonują swój zawód zgodnie z umiejętnościami zawodowymi, uzyskanymi w toku kształcenia. A zatem do podjęcia pracy uprawnia je dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. W tym przypadku jest to dyplom ratownika medycznego.Temat: Strajk ostrzegawczy pielęgniarek ze szpitala w Radomiu
PAP 09:00
Pielęgniarki i położne z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego (WSzS) w Radomiu (Mazowieckie) rozpoczęły w środę o godz. 8 rano dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Żądają wyższych pensji - o 660 zł miesięcznie.

Protestujące pielęgniarki z oddziałów szpitalnych i poradni do godz. 10 wstrzymają się od pracy i spotkają w szpitalnej auli. Pacjenci nie zostali jednak bez opieki, chorymi opiekują się pielęgniarki oddziałowe oraz lekarze - zapewniła Katarzyna Markowska ze Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w WS
Markowska dodała, że proponowany przez dyrekcję miesięczny dodatek w wysokości 350 zł, który miałby być wypłacany przez pół roku, nie satysfakcjonuje pielęgniarek. Chcemy podwyżki w wysokości 660 zł do podstawy miesięcznego wynagrodzenia - stwierdziła.

Dyrektor szpitala Luiza Staszewska poinformowała, że nie jest w stanie spełnić żądań protestujących. Nie wystarcza nam pieniędzy na podwyżki dla lekarzy, które wywalczyli na początku października. Aby je wypłacić i pokryć inne zobowiązania szpitala, musimy zaciągnąć kredyt w wysokości 3,3 mln zł, który poręczył nam Zarząd Województwa Mazowieckiego - powiedziała Staszewska.

Pielęgniarki z WSzS w Radomiu są od czerwca w sporze zbiorowym z dyrekcją. Do tej pory prowadzone były mediacje, które jednak zakończyły się fiaskiem.

Dyrekcji WszS udało się natomiast w ostatnich dniach dojść do porozumienia z innymi grupami zawodowymi w szpitalu, m.in. z radiologami, diagnostami laboratoryjnymi, fizjoterapeutami i rehabilitantami. Otrzymają oni dodatek w wysokości 350-400 zł miesięcznie (za październik, listopad, grudzień). Natomiast w styczniu wprowadzona zostanie siatka i regulacja płac - powiedziała Luiza Staszewska, dyrektor szpitala.

Po 150 zł dodatku za cztery miesiące mają też dostać salowe, sekretarki medyczne, sanitariusze, gipsiarze oraz operatorzy urządzeń sterylizacyjnych. (mj)

ode mnie- nie mądrzyć się, nie puszyć, nie udawać polityków ani lekarzy, do roboty się wziąć, pacjenci czekają! Jak się nie podoba to do Anglii, tam nie płacą extra za tzn dyżury przy pacjencie w trakcie pracy. To nie łapówka tylko płatny dyżur? A podatki płacicie za te (dyżury)? Koniec tych strajków baby jedne! Nie pasuje kasa to nie pracujcie przyjdą inni.Temat: Uprawnienia zawodowe
Co jakiś czas słyszę, zwłaszcza w wypowiedziach studentów, o jakichś mitycznych uprawnieniach BHP, które rzekomo mają uzyskać po ukończeniu szkoły. Są nawet tacy którzy tkwią w tym przekonaniu będąc behapowcami i gotowi są pozabijać w obronie swoich, wyssanych z palca, racji:

LUDZIE CO WY WOGÓLE MU PISZECIE ?????
wytłumaczcie mi jedno dlaczego nie może robić zlecen bhp dla firm skoro ma wszystkie uprawnienia????????????? głupoty piszecie i tyle. kto mu zabroni????? jak ma piapier to moze wszystko przezcież.
zdał egzamin przed państwową komisją i ma uprawnienia,a jeśli chodzi o doświadczenie to chyba każdy z was zaczynał. prawda???????
i ciekawy jestem kto z was ma wymagane dokumenty, czy jestescie jak wiekszosc starej kadry bhp-cem z łapanki. i napewno musieliscie albo i nie bo juz niedługo emerytura, zrobic przynajmniej technika.
wiec nie stopujcie chłopaka i nie piszcie mu głupot.

W kwestii uprawnień to my behapowcy mamy takie jak, nie przymierzając, dozorcy nocni.
I to jeśli pracodawca da nam klucz od bramy.
O uprawnieniach zawodowych, rozumianych jako prawo wykonywania zawodu, możemy mówić w przypadku takich jak:
Lekarz,
Felczer
Ratownik medyczny
Weterynarz
Pielęgniarka
Notariusz
Aptekarz, farmaceuta
Diagnosta laboratoryjny
Nauczyciel
Rzecznik patentowy
Architekt
Psycholog
Adwokat
Radca prawny
Tłumacz
Rzecznik patentowy
Pracownik ochrony , detektyw
Makler giełdowy
Pracownik socjalny ? Projekt
Zgodnie z Art. 23711 służbę BHP tworzy (dopiero) pracodawca dając jej stosowne uprawnienia.
W naszym przypadku możemy jedynie mówić o kwalifikacjach zawodowych i to w wielu przypadkach, niestety, nieszczególnych, dających prawo do pełnienia czy ubiegania się o pracę w służbie BHP.
Kuniec, finto, ament, fin, ende, the end, kurna.Temat: Czy warto wybrać analitykę?
Nie powiedziałem, że od razu po studiach, chociaż są i takie możliwości. Jeżeli dla kogoś praca to jedynie pieniądze, a po pracy nie ma się za bardzo czym zająć, może za 4000 zostać przedstawicielem handlowym. O ile ma wystarczająco silną psychikę. Wydaje mi się, że ludzie nie doceniają ani siebie, ani tego co mają i stąd to nieustanne myślenie o pieniądzach. Mój ojciec jest farmaceutą i powiedział mi kiedyś, jak rozważałem co robić po liceum, że jeśli wybiorę akademię medyczną, jeszcze długo po studiach nie będzie mnie na nic stać. Miał rację, ale nie żałuję, bo studia, a przede wszystkim perspektywy rozwoju zawodowego napawają mnie satysfakcją. Zawód nie jest być może prestiżowy, ale jak dobrze wykonuje się swoją robotę, można zaskarbić sobie szacunek nie tylko kolegów po fachu, a to czasami znaczy o wiele więcej, niż sam prestiż.

Oczywiście, według ustawy trzeba uzyskać specjalizację, aby móc objąć stanowisko kierownicze w laboratorium i bardzo dobrze! Dawniej zdarzało się, że doświadczonymi i lepiej wykształconymi pracownikami kierował szczaw dopiero po studiach, który miał odpowiednio szerokie plecy. Przenosząc to na inny grunt - ciekaw jestem, jakby się czuli asystenci, szczególnie doktorzy, których pracą kierowałby magister żółtodziób, załóżmy syn krewnego jednego z dziekanów. Wiem, że pewnie w wielu obudzi się Trocki wołający, że to skandal płacenie za specjalizacje, ale chwila moment - za granicą całe studia są opłacane przez studiujących, u nas póki co tylko podyplomowe, zaoczne i wieczorowe. Specjalizacja nie jest obowiązkowa, nie każdy musi ją mieć, a chętnych ktoś przecież uczy. Za tą pracę państwo nie płaci, więc płacą specjalizanci, to chyba normalne. Poza tym dlaczego wyżywać się na absolwentach innych kierunków, którzy "jak mają trochę kasy przemęczą się przez 3-4 semestry", ZDADZĄ EGZAMIN, "i będą diagnostami". Wydaje mi się, że nie ma ich znów aż tak wielu, poza tym nie można zapomnieć, że studiowali przez pięć lat na przykład biologię czy biotechnologię. Dodatkowe dwa lata studiów to duży wysiłek, a dzięki wiedzy zdobytej na studiach podstawowych mogą wnieść świeże spojrzenie na diagnostykę laboratoryjną. Poza tym skoro im się chce płacić i męczyć przez dodatkowe dwa lata studiów tylko po to, żeby tak jak my zarabiać 1200 złotych miesięcznie, jestem dla nich naprawdę pełen podziwu, bo chyba niewielu z nas rzuciło by się tak łapczywie na ten "miód"Temat: Uprawnienia diagnosty - studia podyplomowe Bydgoszcz.
STUDIA PODYPLOMOWE NA KIERUNKU ANALITYKA MEDYCZNA

Kierownik studiów podyplomowych - dr n. med. Urszula Ciesielska

WYMAGANIA OGÓLNE

Studia podyplomowe na kierunku analityka medyczna dla osób posiadających tytuł zawodowy magistra biologii, biotechnologii, chemii, farmacji, weterynarii, lekarza medycyny trwają 3 lub 4 semestry. Koszt kształcenia - 3500 PLN semestr (możliwość płatności w ratach).
Indywidualne zróżnicowanie w opłatach wynika z różnic w programach nauczania.

Łączna liczba godzin zajęć (bez praktyk) wynosi 1160 godzin określonych w programie nauczania.

System niestacjonarny.

WYMAGANE DOKUMENTY

1. Odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych
2. Suplement (dotyczy osób kończących studia w roku akademickim. 2004/05 i 2005/06
3. Kserokopia indeksu (dotyczy osób kończących studia przed rokiem 2005)
4. Kserokopia dowodu osobistego
5. Cztery fotografie (4x3)
6. Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do studiowania i zaświadczenie z miejsca pracy o zatrudnieniu
7. Formularz zgłoszenia na studia podyplomowe
8. Kserokopia dowodu wpłaty

Dokumenty składa się w rektoracie, bądź drogą pocztową
do połowy września 2007r.

U W A G A
Zgodnie z nowelizacją Ustawy o Diagnostyce Laboratoryjnej z dnia 23 czerwca 2006roku (Dz. U. Nr 117) Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy w roku akademickim 2006/2007 uwzględnia możliwość prowadzenia studiów podyplomowych z zakresu analityki medycznej w systemie eksternistycznym.
Ten system będzie przeznaczony dla osób, które w ostatnim okresie ukończyły studia wyższe uzyskując tytuł magistra ale wcześniej pracowały co najmniej 10 lat na stanowisku technika analityki medycznej.

Więcej informacji WSNoZ BydgoszczTemat: Osteoporoza
W ZM CZĘSTO JUŻ MŁODZI LUDZIE MOGĄ MIEC PROBLEM Z OSTEOPOROZĄ...

Osteoporoza na ogół rozwija się podstępnie, gdyż nawet daleko posunięta choroba może latami nie powodować żadnych dolegliwości. W chwili pojawienia się pierwszych objawów klinicznych, mamy już z reguły do czynienia z dużymi zmianami, szczególnie w obrębie kręgosłupa. W wywiadach i badaniach podmiotowych, chorzy skarżą się na bóle pleców, nasilające się przy siadaniu, staniu, kaszlu. Charakterystyczne są również złamania pojawiające się nawet po niewielkich urazach. W zaawansowanych formach osteoporozy, na podstawie badań przedmiotowych, stwierdza się zmiany deformacyjne w klatce piersiowej (zgarbione, okrągłe plecy), zmniejszenie wzrostu, zmniejszenie odległości między łukiem żebrowym a górną krawędzią talerza biodrowego. Zniekształcenie w obrębie kręgosłupa, oprócz bólów, może powodować ucisk na serce, płuca i inne narządy. Mogą pojawić się zaburzenia trawienia, oddychania oraz powikłania w pracy mięśnia sercowego.

Diagnostyka

W osteoporozie mamy do czynienia z zaburzoną równowagą pomiędzy procesem tworzenia i resorpcji tkanki kostnej. Ponieważ stan tej równowagi zależy od wielu czynników, do jej oceny można posłużyć się różnymi badaniami diagnostycznymi. W ich skład, oprócz podstawowych analiz laboratoryjnych wchodzą także badania pozwalające ocenić metabolizm kości.
Celem profilaktyki i terapii osteoporozy jest zapobieganie utracie masy kostnej oraz złamaniom. Proces leczniczy powinien zawierać:

ograniczanie występowania modyfikowalnych czynników ryzyka - rola diety i aktywności fizycznej
farmakoterapię
fizjoterapię
Do podstawowych czynników modyfikowalnych, nasilajacych utratę masy kostnej zaliczyc nalezy nadmięrną konsumpcje alkoholu, palenie tytoniu, niewystarczajacą podaż wapnia w diecie oraz niską aktywnosć fizyczną.Temat: nasza konkurencja - technicy
Oprocz reklamowanej powyzej szkoly, sa jeszce solidne szkoly policealne,( panstwowe, dzienne medyczne studium zawodowe) ktore ucza zawodu technika analityki medycznej.Sama taka przed laty konczylam.W programie cwiczenia i wyklady z biochemi, mikrobiologii, parazytologii, histopatologii, chemi organicznej, hematologii, zabiegow laboratoryjnych ,pierwszej pomocy, organizacji sluzby zdrowia i paru innych bzdetow( zaleznych od aktualnej sytuacji polityczno-gosppodarczej kraju jak zamienie przedsiebiorczosc lub obrona cywilna lub nauki polityczne).Cwiczenia i wyklady byly w wiekszosci prowadzone przez pracownikow akademii medycznej( dr i prof- w tym nawet prodziekan))Warunkiem zaliczenia przedmiotu byla obecnosc na wszystkich cwiczeniach(minus 1 zajecia), napisanie sprawdzianow z kazdego tematu( za ta roznica miedzy studiami ze nie byla to wejsciowka na zajecia tylko pisalo sie na nastepnych zajeciach lub pod koniec semestru zalegle) oraz wykonanie praktyczne kazdej analizy na ocene-to na zaliczenie.Oprocz tego egzamin teoretyczny z kazdego przedmiotu na koniec semestru.Potem praktyki w szpitalu( troche kiepsko zorganizowane) i egzamin dyplomowy teoretyczny i praktyczny z 4 czy 5 przedmiotow zawodowych.Kolezanki i koledzy ktorzy mieli szcescie dostac sie pozniej na medycyne byli zwolnieni z czesci zajec z biochemii i chemii bo tematycznie sie pkrywaly.
To tak zebyscie wiedzieli jakich konkurentow bedziecie miec w przyszlej pracy.Pytanie konkurentow czy wspolpracownikow?

Mam pytanie jesli jest ktos wsrod studentow analityki, kto wczesniej skonczyl policealne studium analityki prosze o info czy warto kontynuowac wyzsze studia analityczne, czy duzo wnosza do rozwoju zawodowego.
Opriocz tego ze przegladajac ustaw o zawodzie diagnosty sporo sformulowan ze mgr "musi" spelnic takie to atakie warunki,a technik "moze"wykonywac rozne rzeczyTemat: rekrutacja 2007
Kierunek analityka medyczna, jednolite studia stacjonarne:
Studia na tym kierunku trwają 5 lat i kończą się uzyskaniem stopnia magistra na kierunku analityka medyczna.

Program nauczania został podzielony na trzy grupy i obejmuje przedmioty kształcenia ogólnego, (etyka zawodowa, język obcy, przedmioty humanistyczne, podstawy informatyki, wychowania fizycznego), przedmioty podstawowe (chemia ogólna i nieorganiczna, chemia analityczna, chemia organiczna, chemia fizyczna, medycyna ratunkowa, biofizyka, biologia z genetyka, biochemia, elementy matematyki, farmakologia, higiena z epidemiologią, histologia, patofizjologia, patomorfologia, statystyka), oraz przedmioty kierunkowe (biochemia kliniczna, chemia kliniczna, diagnostyka izotopowa, diagnostyka laboratoryjna, diagnostyka parazytologiczna, genetyka kliniczna, hematologia laboratoryjna, immunologii wirusologia, technika pobierania materiału do badań, serologia grup krwi, toksykologia).

Absolwenci uzyskują wykształcenie i kwalifikacje do pracy diagnostycznej, zarówno usługowej, jak i naukowej w laboratoriach medycznych o różnych profilach, jak również w stacjach sanitarno-epidemiologicznych różnych szczebli.

REKRUTACJA NA PIERWSZY ROK STUDIÓW
KIERUNEK: ANALITYKA MEDYCZNA (jednolite magisterskie, studia stacjonarne)

Kryteria kwalifikacji:
-„nowa matura” – poziom rozszerzony z biologii i chemii,
- „stara matura” –ogólnopolski egzamin z biologii i chemii porównywalnym poziomie wiedzy z nową maturą na poziomie rozszerzonym z biologii i chemii (termin egzaminu – 12 czerwca 2007)
O kolejności umieszczania na liście rankingowej decydować będzie suma punktów uzyskanych z matury lub egzaminu

Limit miejsc na studia stacjonarne, jednolite magisterskie, kierunek analityka – 55 miejsc

Rejestracja:
Rejestracja kandydatów odbywać się będzie w formie elektronicznej (ERK)
(www.erk.uj.edu.pl)

Termin rejestracji:
Terminy ERK dla kandydatów zdających
- „nową maturę” – od 07.05 do 04.07.2007 r.
- „starą maturę” – od 07.05. do 31.05.2007 r.
Warunkiem koniecznym do pełnej rejestracji jest przesłanie na adres Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej (ul. Medyczna 9, 30-688 Kraków):
- wydrukowanego i podpisanego formularza,
- zaświadczenia wydanego przez lekarza uprawnionego do badań profilaktycznych, stwierdzającego brak przeciwwskazań do studiów na wybranym kierunku. Skierowanie do w/w lekarza można uzyskać w Dziekanacie Wydziału Farmaceutycznego UJ CM, ul. Medyczna . pok. Nr 3.
- Oryginału dowodu uiszczenia opłaty xx zł za postępowanie związane z przyjęciem na studia na konto Collegium Medicum UJ numer: (kwota zostanie podana w terminie późniejszym)
BPH PBK IV O/Kraków
58 1060 0076 0000 3200 0046 8656
(z dopiskiem: Wydział Farmaceutyczny).
Ogłoszenie wyników kwalifikacji: do 9 lipca 2007-03-23 Termin wpisu na studia: do 16 lipca 2007.
Obowiązek osób przyjętych ba studia.
W/w osoby zobowiązane są w terminie 5 dni od ogłoszenia wyników dostarczyć:
- oryginał lub odpis świadectwa dojrzałości,
- cztery fotografie o wymiarze 37x52 mm, bez nakrycia głowy, na jasnym tle
- kserokopię dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość kandydata
- dowód dokonania opłaty za indeks i legitymację
- oraz dokonać wpisu na I rok studiów
Osoby, które nie dopełnią w/w obowiązków zostaną skreślone z listy przyjętych.

Przykładowe zestawy pytań egzaminacyjnych z 2005 r. znajdują się na stronie:
www.cm-uj.krakow.plTemat: Regulacje prawne - diagnosta laboratoryjny.

3) art. 7 otrzymuje brzmienie:

"Art. 7. 1. Diagnostą laboratoryjnym jest osoba, która:
1) ukończyła studia wyższe na kierunku analityka medyczna i uzyskała tytuł zawodowy magistra lub
2) ukończyła studia wyższe na kierunkach:
a) biologia lub farmacja i uzyskała tytuł zawodowy magistra,
b) chemia lub biotechnologia i uzyskała tytuł zawodowy magistra lub magistra inżyniera,
c) weterynaria i uzyskała tytuł zawodowy lekarza weterynarii
- oraz odbyła kształcenie podyplomowe, o którym mowa w art. 7a, potwierdzone egzaminem, albo uzyskała specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie analityki klinicznej, diagnostyki laboratoryjnej, mikrobiologii lub toksykologii, lub
...
4) posiada dyplom wydany w państwie innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strona umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacja Szwajcarska uznany w Rzeczypospolitej Polskiej za równoważny z dyplomem uzyskiwanym w Rzeczypospolitej Polskiej, potwierdzającym tytuł zawodowy magistra na kierunku analityka medyczna, lub
5) posiada kwalifikacje do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego nabyte w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym innym niż Rzeczpospolita Polska lub w Konfederacji Szwajcarskiej, uznane w Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z ustawą z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954, z późn. zm.1));
....
8) została wpisana na listę diagnostów laboratoryjnych.
....
4) w art. 7a ust. 1-4 otrzymują brzmienie:

"1. Kształcenie podyplomowe osób, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2 i 3, przeprowadzają szkoły wyższe, które prowadzą studia na kierunku analityka medyczna, zwane dalej "jednostkami szkolącymi".
2. Kształcenie podyplomowe może być prowadzone w trybie: dziennym, wieczorowym, zaocznym lub eksternistycznym, na podstawie programów nauczania opracowanych przez zespół ekspertów powołany przez ministra właściwego do spraw zdrowia.
3. Programy nauczania, opracowane na podstawie standardów nauczania dla kierunku analityka medyczna, powinny uwzględniać różnice między treściami programowymi określonymi w standardach kształcenia dla kierunków: farmacja, lekarski, weterynaria oraz biologia, biotechnologia, chemia, zakończonego uzyskaniem tytułu zawodowego magistra albo tytułu zawodowego magistra inżyniera.
4. Egzamin, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2, organizuje jednostka szkoląca, a przeprowadza komisja egzaminacyjna powołana przez kierownika jednostki szkolącej.";


Niestety, teraz zamieściłem jeszcze jedną wersję ustawy - musiałem przerobić na pdf - dlatego z opóźnieniem. Na ten moment absolwent biologii (nieważna specjalizacja) musi przejść płatne studia podyplomowe, zakończone egzaminem państwowym.

Natomiast o absurdzie tej ustawy niech świadczy fakt, iż wyjeżdżając do GB, na podstawie naszego odpisu dyplomu i pracy w tamtejszym laboratorium, zyskujemy uprawnienia diagnosty laboratoryjnego, co z kolei powoduje uzyskanie takiego statusu w Polsce (sic!)

Jest teraz jedna komisja sejmowa "Przyjazne Państwo" gdzie prym wiedzie oszołom Palikot. W sumie to nadaje się to do nagłośnienia... gdyyż mają prostować ustawy durne i błędne.Temat: Czy warto wybrać analitykę?
No ja też przyznaję, że coś w tym jest, ale to "coś" zależy w 90% od tego, jakie masz nastawienie do studiów i tego, co chcesz po nich robić. Będąc lekarzem też na początku nie zarobisz więcej niż 1200-1500, musisz się dokształcać, nie w każdej specjalizacji możesz łatwo otworzyć własną praktykę, a póki jesteś młody stażem, starsi również traktują Cię jak człowieka drugiej kategorii.

Na uczelni jest podobnie - myślisz pewnie, że studenci diagnostyki czy farmacji patrzą na lekarzy jak na ikonę, ale jeśli tak, jesteś w błędzie. Jakbyś na praktykach zobaczył, jak wiele podstawowych błędów popełniają lekarze i jak niewielkie mają pojęcie o możliwościach, jakie dają najnowsze metody badań, zrozumiałbyś, że kształcenie farmaceutów, analityków, pielęgniarek, fizjoterapeutów i ratowników idzie w kierunku zredukowania kompetencji czysto lekarskich o dziedziny, w których praktycznie nie potrafią się odnaleźć. Natomiast jeśli chodzi o niebywale wygórowane mniemanie o sobie studentów medycyny, to na całym CMUJ jest ono nierzadko źródłem wielu zabawnych wziętych z życia anegdot Prawda, dużym problemem obecnie jest to, że za specjalizację trzeba słono płacić, ale może za jakiś czas sytuacja ulegnie zmianie, podobnie jak to było w środowisku lekarskim. Znalazły się źródła finansowania specjalizacji i wszyscy na tym zyskali. Jednak nacisk na specjalizowanie personelu medycznego ma na celu podnoszenie standardów służby zdrowia i jest zjawiskiem pozytywnym pomagającym utrzymać duże tempo rozwoju nauk medycznych.

Piszesz o niskim prestiżu społecznym w zawodzie diagnosty, a prawda jest taka, że minęły czasy, kiedy praca lekarza była prestiżowa. Może jeszcze przesiadujące w przychodniach babcie są w stanie lekarzy w podzięce za przepisanie kardiamidu albo wiagry dla ich ogiera całować po rękach, ale większość społeczeństwa coraz częściej traktuje lekarzy jako zło konieczne. Ten kryzys dotyczy zresztą całej służby zdrowia i będzie się utrzymywał, dopóki nie polepszy się jej standard, a na to wszyscy musimy ciężko pracować i przynajmniej od czasu do czasu nie patrzeć tylko na to, ile z tego wpadnie nam do kieszeni. Skoro już jesteśmy przy zarobkach, to pensja "wyższego" personelu laboratoryjnego potrafi oscylować około 3000-3500 złotych, a kierownik prywatnego laboratorium nierzadko może liczyć na więcej. Ponadto ustawa ogranicza konkurencję tym, że kierownikiem laboratorium medycznego może być wyłącznie absolwent analityki medycznej lub lekarz ze specjalizacją w diagnostyce laboratoryjnej, więc aż tak źle jak piszesz to nie wygląda.

Argument, że łatwo się dostać też nie zawsze się sprawdza, bo są lata, że na analitykę jest się ciężej dostać niż na farmację. Chciałem jeszcze zwrócić uwagę na jedną wielką zaletę pracy diagnosty - normowany czas pracy. Pracujesz jak w większości zawodów osiem godzin dziennie, a dyżury bierzesz wtedy, gdy chcesz je wziąć (zazwyczaj). W pracy lekarza w szpitalu czy na pogotowiu wygląda to o wiele gorzej. Dyżury masz narzucane, nie zawsze wtedy, kiedy Ci pasuje, a nierzadko musisz zostać w pracy po godzinach, bo nie decydujesz kiedy zjawią się potrzebujący natychmiastowej opieki pacjenci. Uwierz mi, bo wiem z doświadczenia, że bardzo utrudnia to życie rodzinne (o ile ktoś takie planuje) i budowanie prawidłowych relacji z własnymi dziećmi (które wielu kiedyś sie przydarzą ). Być może jest to sprawa, o której niewiele się mówi, bo przecież jest o wiele więcej tematów nadających się o wiele lepiej na pierwsze strony "faktu", ale między innymi właśnie to leży u źródeł problemu alkoholizmu wśród lekarzy, a to już jest zjawisko na skalę wszystkich mediów. Praca diagnosty jest o wiele mniej stresująca i nie wolno zapominać, że to jest jej ogromny plus.

Na koniec może coś banalnego - jak na razie nie ma ludzi bardziej wykwalifikowanych do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego niż analitycy medyczni i podobnie jest ze wszystkimi absolwentami akademii medycznej w ich zawodach. Ludzi zdolnych, utalentowanych i przede wszystkim pasjonatów trzeba na wszystkich kierunkach CMUJ, nie tylko lekarskim, bo jakość całości zależy najczęściej od najsłabszego jej ogniwa.Temat: Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLAB 2009
Najnowsze rozwiązania, technologie i osiągnięcia naukowe oraz niepowtarzalna okazja do poznania propozycji wiodących firm i instytucji związanych także z szeroko pojęta biotechnologią – jednym zdaniem - Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab.

Jedenasta edycja tego prestiżowego wydarzenia odbędzie się w dniach 4-6 marca 2009, po raz pierwszy w nowo wybudowanym Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie. Targi skupiają w jednym miejscu setki wystawców, profesjonalistów z branży oraz przedstawicieli czołowych ośrodków naukowo-badawczych, m.in.:

§ laboratoriów przemysłowych (chemiczne, farmaceutyczne, kosmetyczne, spożywcze, petrochemiczne, włókiennicze, tworzyw sztucznych)

* laboratoriów analitycznych, medycznych i szpitalnych
* laboratoriów ochrony środowiska, badania wody i ścieków, zakładów uzdatniania wody
* ogólnopolskiej sieci laboratoriów i służb kontrolnych (stacje sanitarno-epidemiologiczne, stacje chemiczno-rolnicze, itp.)
* działów kontroli jakości w zakładach produkcyjnych
* instytucji i placówek naukowo-badawczych oraz uczelni wyższych.

Ta wysokospecjalistyczna impreza wystawiennicza jest doskonałym miejscem do nawiązywania bezpośrednich kontaktów handlowych, okazją do pozyskania informacji o najnowszych technologiach i metodach badawczych, jak i okazją do poszerzenia swojej wiedzy i podniesienia kwalifikacji zawodowych. Ekspozycji wystawców towarzyszą wykłady prowadzone przez uznanych specjalistów oraz wykładowców uczelni wyższych. W programie, m.in.:

* Certyfikowane warsztaty na temat metrologii chemicznej „TrainMiC” - Trainnig In Metrology in Chemistry. (organizator: Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego)
* „Badania emisji ze źródeł stacjonarnych. Akredytowane emisyjne laboratoria badawcze – wymagania i kryteria akredytacji” (Polskie Centrum Akredytacji)
* Cykl wykładów dotyczących, m.in. współczesnej metrologii (Główny Urząd Miar)
* Biotechnologia – szanse i wyzwania (Polska Federacja Biotechnologii)
* Cykl wykładów na temat standardów jakości w profilowanym laboratorium diagnostycznym (Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych)
* „Międzynarodowa współpraca laboratoriów kryminalistycznych” (Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Policji)
* Giełda pracy „Jobvector Career Day”,organizowana po raz pierwszy w Polsce przez portal biokariery – www.jobvector.pl. Jej ideą jest stworzenie kompleksowej oferty dla osób poszukujących pracy na rynku „Life Science”, obejmującego dziedziny biotechnologii, farmacji, chemii, fizyki i badania medyczne. Warto dodać, że Jobvector z powodzeniem wspierał dotąd karierę naukową w wielu innych krajach.

Komfortowo i w nowym miejscu

Targi EuroLab odbędą się w nowym obiekcie – Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska, gdzie na wystawców czekają prawdziwie komfortowe warunki, m.in.: klimatyzowana, bezsłupowa i łatwa do zaaranżowania hala (10 tys. m2), przestronny hol, zaplecze biurowo-konferencyjne, naziemny i podziemny parking oraz duże bramy rozładunkowe.

Niewątpliwym atutem kompleksu jest jego lokalizacja. Centrum MT Polska mieści się bowiem na warszawskim prawobrzeżu, w okolicach zwieńczenia Trasy Siekierkowskiej, pomiędzy ulicami: Marsa, Okularową, Bluszczową, a Rekrucką.

Z łatwiejszego dojazdu mogą się cieszyć nie tylko zmotoryzowani, ale także korzystający z innych środków transportu. Komunikacją miejską dotrzemy tu ze śródmieścia, korzystając z linii autobusowych: 115, 173, 183, 408, 514, 515 i 520. Natomiast podróżujący kolejką (Warszawską Koleją Mazowiecką), powinni wysiąść na stacji Warszawa Gocławek, znajdującej się w pobliżu Centrum MT Polska.
Data: 4-6 marca 2009

Miejsce: Centrum MT Polska,Warszawa, ul. Marsa 56c
Wstęp: 10 PLN

bezpłatny dla osób rejestrujących się on-line - REJESTRACJA ON-LINE
www: www.targieurolab.pl

Artur Szuba
Specjalista ds. PR & Eventów

Międzynarodowe Targi Polska Sp. z o.o.,
tel. 022 529 39 25, faks: 022 529 39 15
e-mail: aszuba@mtpolska.com.pl

Organizator targów: Międzynarodowe Targi Polska Sp. z o.o. – największy organizator imprez wystawienniczych w Warszawie i jeden z największych w Polsce. Firma rozpoczęła działalność w 1993 roku organizacją targów turystycznych TT Warsaw, funkcjonujących do dziś. Więcej informacji na temat organizatora: www.mtpolska.com.pl.

Źródło: Serwis Biotechnologiczny
Temat: Comiesięczny przegląd prasy.
NASZE AKWARIUM (listopad 2008)

Wybrane etapy rozwoju embrionalnego ryb - prof. Roman Kujawa
Gymnogeophagus rhabdotus i G. meridionalis, przezimować ryby - czyli o dwóch mało popularnych gatunkach ziemiojadów - Radosław Bednarczuk
Pseudotropheus demasoni - wizytówka jeziora Malawi - Marcin Soboń
Międzynarodowy Konkurs na Aranżację Akwarium Roślinnego 2008
Gdy wąż nie chce jeść czyli o anoreksji gadów - Witold Borkowski
Agama brodata karłowata Pogona henrylawsoni - Alicja Papiór, Szymon Najdora
Babka babce nierówna - dr Hubert Zientek
Kardynałek chiński (Tanichthys Albonubes) - Mateusz Tkocz
Piaskowe pustynie i małe potwory - Warsztaty JBL na Filipinach
Goście, goście - Xenomystus nigri czyli brzeszczotek czarny - Marcin Szmel
Kłopotliwy barwniak - Nanochromis transvestitus - Sławomir Siudakiewicz
Recepta na stworzenie Klubu Akwarystycznego, czyli organizacyjny akwarystyczny dekalog - Andrzej Sieniawski
Przykłady zachowań agresywnych pomiędzy samcami mieczyka Hellera - Zbigniew Strzelecki

NASZE AKWARIUM (grudzień 2008)

Diagnostyka laboratoryjna chorób ryb akwariowych - prof. dr hab. Jerzy Antychowicz
ak ryba w wodzie - poknać przyciąganie ziemskie - dr inż. Aleksandra Kwaśniak
Babka babce nierówna - Cz. II Babki z rodzaju Brachygobius - dr Hubert Zientek
AMANO - Zdjęcia polskich prac nadesłanych na konkurs w 2008 roku
Pielęgniczka boliwijska (Mikrogeophagus altispinosus) – kolorowe papugi w naszym akwarium - Radosław Bednarczuk
Marokańska wiosna - Sebastian Żmudzki
Przegląd gatunków pająków ptaszników i skorpionów. Część 5 - Afrykańscy łowcy - Sebastian Żmudzki
Gdy wąż nie chce jeść. Krótko o anoreksji gadów cz.II - Witold Borkowski
Petrochromis sp. „Moshi Yellow” - piękna ryba z trudnym charakterem - Bernard Chazan
The Art of The Planted Aquarium, Hannover 2009 - Bartłomiej Lipczyński
NANOcontest
Reofil - rzeka w domu - Marcin Szmel
Krewetki z Sulawesi - endemiczne piękności - Paweł Szewczak
Pseudotropheus elongatus - Wojciech Sierakowski, Mariusz Suwalski

NASZE AKWARIUM (styczeń 2009)

Cyprichromis sp. „Leptosoma Jumbo” Mpimbwe Yellow Head - o ofierze, która staje się prześladowcą
Riccia fluitans - Piękna i bestia
Szata godowa krajowych ryb słodkowodnych
Trzy niegdyś popularne pielęgnice
„Pank z Malawi” Copadichromis sp. „virginalis gold”
Jak i czym karmić dyskowce
Legwan zielony. Zielony smok w terrarium
Przegląd gatunków pająków ptaszników i skorpionów
Agama brodata karłowata.
Dodatki do karm i rola składników balastowych w diecie ryb
Nannostomus mortenthaleri (drobnoustek czerwony)
Tertraodon nigroviridis – kolcobrzuch cętkowanyTemat: Wyjazd do USA
1. Różnice – w USA patologia obejmuje 2 kierunki – AP (anatomical pathology) – czyli to co robimy w Polsce, oraz CP (clinical pathology) – czyli diagnostyka laboratoryjna, cytometria przepływowa, cytogenetyka, biologia molekularna, mikrobiologia, transfusional medicine, genetyka.

2. kazdy kto chce praktykowac w USA musi skonczyc tam rezydenture – czas trwania rezydentury wynosi 3 lata (samo AP), lub 4 lata (AP/CP). Po rezydenturze trzeba odbyc 1 roczny fellowship z danej grupy zainteresowania np: hematopathology, GI pathology, surgical pathology. Fellowship polega na tym ze przez 1 rok uczestniczy sie w pracy tylko w wybranej dzialce.

3. aby moc dostac sie na rezydenture trzeba miec skonczone studia w USA lub nostryfikowac dyplom. Oczywiscie latwiej i taniej jest zrobic to drugie. Sama nostryfikacja polega na zdaniu kilku egzaminow nazywanych STEPami. Egzaminy te zdaja wszyscy, tzn amerykanie ktorzy skonczyli tam studia jak i obcokrajowcy. Wyniki tych egzaminow sa wazne bowiem im lepiej sie je zda tym wieksza szansa aby myslec o wymarzonej specjalizacji. Aby uzyskac nostryfikacje trzeba zdac:
Step 1 – egzamin z nauk podstawowych (lacznie ze statystyka, i medycyna behavioralna)
Step 2 CK – egzamin z nauk klinicznych (z domieszka step 1)
Step 2 CS – egzamin praktyczny polegajacy na zbadaniu 12 pacjentow (aktorow) w róznych sytuacjach
Pozytywne zdanie tych 3 egzaminow upoważnia Cie do starania sie o rezydenture w USA.

4. W USA system rezydentur jest regulowany za pomoca systemu ERAS. Tu sklada sie i wypelnia wnioski a nastepnie wysyla aplikacje do miejsc gdzie sie chce podjac rezydenture. Wnioski takie sa sciagana przez instytucje ktore nastpenie na podstawie otrzymanych danych wybieraja około 50-60 kandydatow ( z puli 500-600 aplikantow) ktorych zapraszaja na rozmowe. Na takiej rozmowie zarowna Instytucja jak i aplikanci oceniaja miejsce gdzie zostali zaproszeni.

5. W polowie marca nastepuje tzw MATCH. Na stronie NRMP aplikanci i instytucje podaj listy preferencyjne miejsc i kandydatow. Nastepnie droga eliminacji komputer dopiera miejsca zgodnie z lista. Obcokrajowcy i osoby ktore skonczyly studia poza USA, moga wczescniej dostac miejsce na rezydenturze pod warunkiem ze dana Instytucja wystapi z taka propozycja.

6. Kolejna sprawa to wizy. Rezydenture mozna robic na wizie J1 – sponsorowana przez organizacje wymiany lekarzy, po skonczeniu rezydentury trzeba jednak opuscic USA na conajmniej 2 lata, i wymagany jest powrot do kraju z którego sie przyjechało, lub na wizie H1 – po skonczeniu rezydentury trzeba wyjechac na 1 rok z USA, na tej wizie mozna sie starac o zielona karte co wiaze sie z mozliwoscia zostania w USA (na J1 to nie skutkuje). Aby jednak otrzymac wize H1, ktora jest sponsorowana przez szpital trzeba zdac jeszcze jeden egzamin STEP 3 – czysto kliniczny egzamin (zdaja go tez wszyscy, amerykanie zazwyczaj w trakcie rezydentury).
Generalnie mimo problemow wizowych z 9/10 osob które wyjezdzaja zostaje w USA. Jest wiele systemow obejscia powyzszych problemow z wiza.

W trakcie rezydentury zarabia sie od 40-60 tys dolarow/rocznie w zaleznosci od kosztów zycia w danym miejscu. Suma ta wystarcza na normalne zycie w USA, wynajecie domu, kupno samochodu. Dla przykladu podam ze duza czesc spoleczenstwa np taksowkarze, kelnerzy, itd zarabiaja od 10-30 tys/rocznie, a srednia suma pieniedzy na rodzine to okolo 25 tys dolarow.

Stawki po rezydenturze rosna znacznie, wszystko zalezy jednak od doswiadczenie, miejsca i dziedziny ktora sie wybralo. Generalnie pensje zaczynaja sie od 150 tys dolarow w gore. Pensje sa mniejsze na Universytetach, za to moga dochodzic do 1 mln dolarow, w branzy prywatnej.

Oczywiscie jezeli ktos sie kieruje kwestia zarobkow to szybciej i mniej bolesniej bedzie kosztowal go wyjazd do Wielkiej Brytani.

A to co jest najfajniesze w USA to przede wszystkim szkolenie (podejrzewam ze rownie dobre jest w wiekszosci krajow zachodnieuropejskich) oraz mozliwosci rozwoju zawodowego.

Gdyby ktos mial jakies pytania to z checia odpowiem.Temat: BAZA WETERYNARZY , KTÓRYCH POLECAMY
znalazłam na molosach i dogomani podobny temat i pomyślałam,że tutaj też się przyda
proszę wpisywać wetów / specjalistów wartych polecenia , by nie robić reklamy konowałom / i ich specjalności
to ja wkleję to co znalazłam na molosach :

WARSZAWA
Jacek Garncarz
okulista - uprawniony do wystawiania świadectwa badań oczu
ul.Grupy AK Północ 2, Warszawa
tel. 22 858 80 62

lek. wet. homeopata Urszula Soszka
ul.Perkuna 52/43
04-180 Warszawa
tel.(22) 66-33-480

Piotr Jurka
ginekolog, specjalista d.s. rozrodu
GinVet
ul.Grójecka 118 Warszawa Ochota
tel.22 824 06 00, 501 172 077,

Katarzyna Lepka
internista, urolog, nefrolog
ElWet
Al. Niepodległości 24/30 Warszawa Mokotów
tel.22 843 23 46

Robert Marczak
ginekolog, specjalista d.s. rozrodu, hematolog, transfuzjolog
Vika
ul. Obszarowa 17 Warszawa Falenica
tel.22 612 77 55, 510 123 909

Jacek Sterna
ortopeda, chirurg
Lecznica Bemowo
ul.Powstańców Śląskich 101 Warszawa Bemowo
tel.22 638 39 14

Dr Monika Batog
Warszawa
Lecznica ul Tatarkiewicza 10b
Tel.: 022 672 04 40
Na miejscu USG, rentgen, laboratorium analityczne, sala operacyjna i szpital do leczenia stacjonarnego.
Lekarz ogólny pierwszego kontaktu, świetny chirurg i położnik.
dobry wet od dużych psów , szczególnie dogów

Ursynowska Klinika Weterynaryjna
ul. Strzeleckiego 10 E
tel. 022/644 95 31

dr. RAFAŁ NIZIOŁEK
fantastyczny kardiolog, przymuje w Warszawie.
Podaje miejsca:
ŻOLIBORZ - BIELANY
ŻOLIBORSKA KLINIKA WETERYNARYJNA
Ul.Schroegera 72a
Tel./ fax + 48 22 834 54 53
Zapisy przez recepcję
Wtorki, piątki - 15.00 - 20,00
Środy - 9.00 - 12.00
Możliwość wykonania badania ekg, rtg, echo serca, badania laboratoryjne, tlenoterapia, szpital

URSYNÓW - NATOLIN
NATOLIŃSKA LECZNICA WETERYNARYJNA
Lek. wet. Tomasz Jackowski, lek. wet. Tomasz Formiński, lek.wet. Dominika Gutkowska
Ul.Belgradzka 1a
Tel./fax + 48 22 816 83 33
Zapisy na telefon
Poniedziałki, środy 16.00 - 20.00
Możliwość wykonania badania ekg, rtg, badania laboratoryjne, anestezjologia, tlenoterapia

CZĘSTOCHOWA

Agnieszka i Marcin Żurawscy
Al. Wolności 68
034/ 324 60 28
600/ 240 992

ZIELONA GÓRA

Maciej Koliński
ul.Słowacka 4
( 0-68 )3232304

Hanna i Sławomir Koźmińscy
Os.Pomorskie 28

GORZÓW WLKP.

Artur Domaradzki, Paweł Stolarek
ul. Myśliborska 38
tel./fax (095) 7282255
na miejscu: RTG, USG, sala operacyjna, laboratorium (ale te szczegółowe to trzeba zawozić próbki do ludzkiego lab.); diagnostyka i leczenie: choroby wew., dermatologia, chirurgia ogólna, ortopedia, choroby położniczo-ginekologiczne.

KARCZEW/OTWOCK

Joanna Oknińska
ul. Bema 2 e
( 0-22 )780-01-11

MIKOŁÓW

dr MONIKA HULAK
43-190 Mikołów
ul. Żwirki i Wigury 5
tel 032/738 40 41
tel. 0694-896-655
klinika całodobowa , szpital , wykonują wszystkie badania

RUDA ŚL. - to mój wet / znaczy się moich psów /

GRZEGORZ KOCOT
RUDA ŚLĄSKA
ul. KILIŃSKIEGO 4
tel. do dr 501-767-361
tel. kom. do lecznicy 602 621 636
lecznica 32/793-58-02 / lepiej wcześniej zadzwonić czy on jest i o której , bo innych wetów w tej lecznicy nie polecam /
godziny pracy:
pn-pt: 9 - 20
sobota: 10 - 13
dobry wet od uczuleń i wszelkich trudnych przypadków , dobre podejście do zwierząt , na miejscu robi badania laboratoryjne , USG , tanie sterylki i kastracje , nie zamyka drzwi przed nosem bo juz koniec pracy , przyjmuje do ostatniego pacjenta

WROCŁAW

dr ZBIGNIEW ŁUKASZEWSKI
ul. PACZKOWSKA 26
071/333-95-01
Godziny otwarcia :poniedziałek-piątek: 10:00-19:00, sobota: 10:00-17:00, niedziela: 10:00-12:00
leczenie koni, leczenie kotów, leczenie krów, leczenie psów, leczenie zwierząt, lekarz weterynarz, robienie zastrzyków dla zwierząt, usługi weterynaryjne
jak to pięknie określono : lekarz od beznadziejnych wypadków / np. zatrucia,otrucia /

Dr JAN SIEMBIEDA
Akademia Rolnicza, Klinika Chirurgii Zwierząt
Pl. Grunwaldzki 51, Wrocław
tel. 071 3205490
Uprawniony do odczytu zdjeć RTG i wpisów do rodowodu - dysplazja

GDAŃSK

PAŃSTWO KRASZEWSCY
ul. Piastowska (Gdańska ? ) 33a. GDAŃSK
tel. 558 38 73

POZNAŃ

PIOTR DĄBROWSKI
ul. Zbąszyńska 26
Poznań
tel.843-45-83
godz. przyjęć: pon-pt 16-19

KRAKÓW/MYŚLENICE

Klinika Therios -Myslenice koło Krakowa.Temat: Terapie
ze strony http://www.drcubala.com/index.php?action=pl&subaction=dan

Autyzm i zaburzenia ze spektrum autyzmu są objawami dysfukcji układu nerwowego, immunologicznego i/lub pokarmowego. Dysfunkcje te występują u osób genetycznie wrażliwych na takie czynniki jak suboptymalne odżywianie, nietolerancje pokarmowe, przerost dysbiotycznych mikroorganizmów oraz toksyny środowiskowe. Właściwe leczenie autyzmu wymaga identyfikacji i eliminacji/złagodzenia problemów, wywołujących symptomy u indywidualnego pacjenta. Leczenie zaburzeń leżących u podłoża autyzmu jest podejściem z wyboru w porównaniu z tłumieniem reakcji i objawów poprzez podawanie wyłącznie środków psychotropowych.

Wierzymy w to, że połączenie różnych metod edukacyjnych i metod integracji sensorycznej jest niezwykle ważnym elementem terapii u dzieci autystycznych, lecz najważniejszą dziedziną naszych zainteresowań jest aspekt biomedyczny w leczeniu autyzmu. Opiera się on na następujących założeniach:

Epidemia autyzmu dotyka współcześnie Amerykę Północną oraz wiele innych części cywilizowanego świata.

Diagnostyka i leczenie powinna być zgodna z ewoluującą wiedzą na temat środowiskowych przyczyn tej epidemii.

Każde z dzieci jest inne, co za tym idzie wyniki jego badań laboratoryjnych oraz reakcje na leczenie powinny być wskazówkami do odpowiednio dobranej interwencji klinicznej.

Rodzice są za równo źródłem, jak i odbiorcami wiedzy na temat efektywnych metod leczenia. Powinni być traktowani przez klinicystów jako pełnoprawni partnerzy w poszukiwaniu odpowiedzi na problem ich dziecka. Praktycy DAN! powinni podjąć każdy możliwy wysiłek w celu stworzenia środowiska, w którym nieustanna, detektywistyczna praca kliniczna jest powiązana z inteligentnym dialogiem z rodzicami i profesjonalistami. Ten dialog powinien uwzględniać także dziecko, które może go rozumieć, mimo wydaje się nieobecne.

Nasza obecna wiedza na temat autyzmu skupia się na następujących wzajemnie powiązanych czynnikach:

Niedobory żywnościowe i specjalne potrzeby – tu należą przede wszystkim niedobory witamin B6, B12, A, magnezu, wapnia, selenu, cynku i kwasów tłuszczowych Omega 3

Dysfunkcja jelit, będąca rezultatem różnych czynników, w tym suboptymalnego żywienia, infekcji, antybiotyków i stosowania NLPZ.

Przerost mikroflory w jelitach, z uwzględnieniem infekcji wirusowych u dzieci podatnych, na skutek a) reakcji poszczepiennych, b) pasożytów jelitowych c) przerostu bakterii i drożdży w jelicie.

Toksyny, takie jak PCB oraz w szczególności metale ciężkie, takie jak rtęć, pochodzące z zanieczyszczeń środowiskowych oraz szczepionek dziecięcych

Nietolerancje pokarmowe, w tym nietolerancja glutenu i kazeiny (składników zbóż i nabiału), alergie pokarmowe humoralne (nie zawsze wykrywalne w testach naskórkowych), nietolerancja tzw. żywności Feingolda i dodatków spożywczych (pochodnych fenolowych) oraz excitotoksyn (niektórych wzmacniaczy smaku i zapachu z rodziny glutaminianów).

Nieprawidłowości w odtruwaniu i w funkcjonowaniu układu immunologicznego

Potencjalne korzyści ze stosowania sekretyny, immunoglobulin, tymomoduliny, kolostrum, specjalistycznych enzymów trawiennych u wielu osób dotkniętych autyzmem

Ruch DAN! (Defeat Autism Now! czyli w tłumaczeniu na język polski – Pokonać Autyzm Natychmiast!) koncentruje się na edukowaniu rodziców i lekarzy w zakresie interwencji biomedycznej, polegającej na leczeniu zaburzeń biochemicznych leżących u podłoża autyzmu. Ruch DAN! ma na celu edukowanie rodziców i klinicystów w zakresie interwencji biomedycznej, opartej o badania naukowe, odpowiednio dobrane badania kliniczne oraz bezpieczne i efektywne interwencje w leczeniu autyzmu. Od 1995 roku ARI (Autism Research Institute) organizuje regularne spotkania dla starannie wyselekcjonowanych lekarzy, badaczy i naukowców, oddanych poszukiwaniom efektywnych metod leczenia autyzmu. Ich praca znana jest jako DEFEAT AUTISM NOW! (Pokonać Autyzm Natychmiast!)Temat: action research-krotki artykul
Witam :)
Mam do przetlumaczenia na zajecia krotki artykul, ale dosyc trudny.
Mam problem z przetlumaczeniem naglowka, a szczegolnie nazwy "action
research".
Ponizej prezentuje caly artykul oraz moja wersje tlumaczenia.
Bardzo prosze o jakies sugestie i poprawki
Z gory dziekuje :)

Action Research
Diagnostics of Media Aiding for Children's Acquiring the World

Summary
    The article presents consideration over the teacher's competence from
the
point of view of chosen pedagogical orientations, with particular emphasize
on
emancipation and positive philosophy. The stated thesis says that the
prevailing
feature of professional competence in teacher's job is being "open to
changes",
which concerns the key aspect of competence that can be included in the
sphere
of diagnostic competence called "action research". The teacher's "action
research" over students working with the aid of media in their process of
education is a research almost from the sphere of laboratory experiments,
but
it is of significant value as far as the effectiveness of the process of
education is concerned. What processes take place when a child is using a
medium? What makes the process of teaching-learning occur? How does the
child
function in the educational reality of people and objects.
    Thus, the author of the article does not describe consideration over
teacher's media competence but she tries to detect the indispensable skills
the teacher should possess to investigate the process of student's education
with the aid of media.

Działanie Badawcze
Diagnostyka nad Pomocą Środków Przekazu w Dziecięcym Zdobywaniu Świata

Streszczenie
    Artykuł ten prezentuje rozważania nad kompetencjami nauczyciela z punktu
widzenia wybranych kierunków pedagogiki, ze szczególnym naciskiem na
emancypację
i pewną filozofię. Według postawionej tezy przeważającą cechą bycia
profesjonalnym i kompetentnym nauczycielem jest otwarcie na zmiany. Dotyczy
to
kluczowego aspektu kompetecji, które można zawrzeć w sferze kompetecji
diagnostycznych, nazywanych "działaniem badawczym". Owe "działanie badawcze"
nauczyciela nad pracą studentów z pomocą środków przekazu, jest pracą
naukową
niemalże w sferze laboratoryjnych eksperymentów. Jest to wartość znacząca,
o ile uwzględnimy efektywność procesu edukacji. Jaki proces zachodzi podczas
gdy dziecko korzysta ze środka przekazu? Co sprawia, że obecny jest proces
uczenia się i nauczania? Jak funckjonuje dziecko w kształtującej
rzeczywistości
ludzi i przedmiotów.
    Tak więc autorka artykułu nie opisuje rozważań nad kompetencją
nauczyciela
związaną ze środkami przekazu, ale próbuje wykryć niezbędne umiejętności
jakie
powinien posiadać nauczyciel do prowadzenia badań nad procesem edukacji
uczniów
z pomocą środków przekazu.


Strona 1 z 2 • Wyszukiwarka znalazła 53 postów • 1, 2
Szablon by Sliffka